• Školský časopis

•            Bienvenue à Francophonia alebo Vitajte vo Francophonii.

• Nezabudnuteľné spomienky a zážitky na letnú univerzitu učiteľov francúzštiny v Nice, nám opäť priniesli  nové príležitosti, poznatky, úsmev a putá, vytvorené v priebehu dní, ktoré navždy zostanú v našich srdciach.

Francophonia, nie je obyčajná univerzita.  Je to univerzita s víziou bratstva, entuziazmu, zdieľania nových ideí, pokrokových myšlienok a perspektívy. Inovatívne kurzy, podmanivé konferencie a dynamické workshopy boli odrazovým mostíkom pre nové vzdelávacie a didaktické postupy. Kreatívni a zanietení učitelia z celého sveta, sa podelili o svoje odborné znalosti, podnietili pozitívnu zmenu v našej výchovno-vzdelávacej činnosti. Pravdou je, že mnohé poznatky je potrebné modifikovať na najnižší stupeň vzdelávania, materské školy.  Avšak výhodu vidíme v našom prístupe a hre, ktorá prináša ľahkosť a dynamickosť do vzdelávania cudzieho jazyka.  Nie je to hra „na piesočku“, ale tvorivá, cielená hra, ktorá má svoje pravidlá.  Nielen priestory univerzity sa stali dejiskom vzdelávania, ale boli to aj malebné uličky starého mesta Nice, majestátne Monako, Villefranche či Menton.  Kde inde počúvať básne Préverta, či texty Délacourta? Naše medzikultúrne večery prelomili jazykové a geografické bariéry medzi zúčastnenými z celého sveta a mohli sme takto nadviazať trvalé putá a kozmopolitné priateľstvá.

Letná univerzita bola oveľa viac než len udalosť, či príležitosť cez Erasmus+. Bola to križovatka nápadov, platforrma na zdieľanie a spoluprácu. Spojenia, ktoré tu vznikli nás budú inšpirovať k spoločným projektom, stretnutiam. Stretnúť rovnako zanietených učiteľov francúzštiny z 32 krajín z celého sveta, cítiť slobodu, toleranciu a rešpekt každého jedného, je niečo, čo si želáme pre nás všetkých.

Irena Číková, riaditeľka materskej školy

Projekt 2023-1-SK01-KA121-SCH-000119899.

•                        28. marca sme oslávili Deň učiteľov

•

„Keď chceme byť múdri a s nami celý svet, učme ľudí. Učiť nie, aby sme učili, ale aby vedeli. Vedeli nie, aby vedeli, ale aby položili ruku k činu.“

Ján Amos Komenský

Citát od nášho múdreho a veľmi vzdelaného pedagóga, filozofa, jazykovedca, humanistu, prírodovedca a jazykovedca vystihuje doslova naše poslanie učiteľa.

Píšem za všetky naše pedagogické pracovníčky a pracovníka, ktorí sa venujú deťom v materskej škole s láskou a trpezlivosťou, s úsmevom a každodenným nasadením. Naša práca nie je len o bezpečnosti a opatere. Ide o kvalifikovaný výučbový proces, prostredníctvom ktorého deti plnia ciele vzdelávacieho programu, rozvíjajú sa všestranne a dostávajú základ pre budúce fungovanie do ďalšieho štúdia, učenia sa. Vyučujeme rôznymi formami, stratégiami, rozvíjame kritické myslenia, logické myslenie, učíme deti vnímať umenie – hudbu, výtvarné umenie, dramatizáciu, zdokonaľujeme jemnú a hrubú motoriku, sebaobslužné činnosti, veľa komunikujeme na rôzne témy spolužitia, pomoci, kooperácie, vedieme deti k schopnosti ohodnotiť seba a svoje konanie ale aj konanie a správanie kamarátov a v rodine. V procese výučby, formou edukačných aktivít, využívame kvalitné pomôcky zakúpené cez OZ Limbašský Strapček, do ktorého prispievajú samotní rodičia ale aj zamestnanci 2% z dane. Profesionálny prístup, kvalita výučby je podporovaná neustálym vzdelávaním učiteliek/učiteľa cez OZ ale aj  cez Erasmus+, kde sme vďaka húževnatosti a pracovitosti pani riaditeľky Mgr. Číkovej získali akreditáciu ako jedna z mála úspešných materských škôl.

Deti nadobúdajú všetky poznatky prostredníctvom hry a zážitkového učenia a práve vďaka trpezlivosti, dôslednosti učiteľa/ky pomalými krokmi, privedieme dieťa k úspechu, splneniu úlohy, vykonanie požadovanej činnosti a k jeho vlastnému uspokojeniu. Odmenou nám je úsmev, radosť, objatie, pochvala, vyznanie od samotných detí. Výroky typu: „mne sa ešte nechce ísť domov; mama, prečo si už prišla“ hovoria za všetko. Tak ako deti, aj my sa cítime pri nich dobre. Sú to naše deti.

Rada by som zverejnila vyznanie mamičky, ktorej už dieťa pokračuje v základnej škole a ktorá mi napísala do súkromnej správy slová, ktoré nás - celý kolektív veľmi potešil a aj napriek všetkým úskaliam, ktorými si prechádzame, tešíme sa, že sa nám dostalo zadosťučinenie.

Citujem zo správy: „Milá pani učiteľka, sedím na konferencii, kde je asi 400 ľudí a počúvam o projekte predprimárneho  vzdelávania – akú  veľkú úlohu zohrávajú v živote detí a teda nás všetkých (veď aj my sme boli deťmi) práve učitelia v MŠ, lebo oni dávajú základ do života. Ivetka, dnes je deň učiteľov a preto sa chcem zo srdca poďakovať za kus dobre odvedenej práce, za náruč, lásku a usmernenie mojej dcéry. Rovnako ďakujem Darinke a pani riaditeľke, ktorá to všetko vedie dobrým, správnym smerom. Ste úžasné! Ďakujeme“

Že naša práca má zmysel nám preukázali aj naši súčasní rodičia, ktorí nás obdarovali milými drobnosťami, radosťami. Všetky naše aktivity, fotky a videá, všetko o materskej škole v Limbachu si môžete pozrieť na našej webovej stránka www.mslimbach.edupage.org

Ďakujeme Vám, milí rodičia, že ste nezabudli na nás, na učiteľov 😊

Mgr.  Iveta Chalabalová, zástupkyňa riaditeľky